inspirujące książki
Inspirujące książki, które zmienią Twój świat
14/01/2020
podróżowanie sposobem na życie - 5 rad - travel as a way of living
Podróżowanie sposobem na życie – 5 rad
16/01/2020
Show all

Jak być szczęśliwym?

jak być szczęśliwym how to be happy

Każdy człowiek pragnie szczęścia. Szukamy go w innych ludziach, rzeczach, które można kupić, sukcesach zawodowych, pozycji społecznej. I to jest nasz pierwszy błąd. Rozglądnij się wokół. Ile widzisz prawdziwie szczęśliwych ludzi? Jeśli kogoś takiego znalazłeś, to przeanalizuj, dlaczego ta osoba jest szczęśliwa. Szczęście można odnaleźć jedynie w sobie samym. I jest ono ukryte w Tobie już Teraz. Nie przyjdzie do Ciebie jutro, nie gdy poznasz miłość swojego życia, nie gdy schudniesz 5 kilogramów, nie gdy dostaniesz awans czy pojedziesz na wakacje do Tajlandii. Już Budda twierdził, że szczęście nie jest celem, tylko drogą. Jak wejść na tą właściwą, szczęśliwą ścieżkę? Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym w 6 krokach:

1. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne i podążaj swoją drogą.

Pamiętaj, że to jest Twoje życie i żadne społeczne standardy nie mogą decydować o tym, co jest dla Ciebie najlepsze. Jeśli chcesz mieć gromadę dzieci, masz partnera, który Cię wspiera i chcesz się skupić jedynie na ich wychowaniu i dbaniu o dom, Twoja rodzina może sobie na to pozwolić, to właśnie tym się zajmuj. Jeśli tym czymś jest dla Ciebie kariera zawodowa i doceniasz wolność, niezależność i nie chcesz ograniczeń związanych z posiadaniem rodziny, to jej nie miej. Wreszcie, jeśli nie potrzebujesz stabilizacji, kochasz przygody i podróże, to rusz w swoją drogę i nie przejmuj się, że Twoja babcia chciałaby mieć już teraz prawnuki. Pracuj od czasu do czasu, by zarobić na kolejną wyprawę, ciesz się każdą chwilą i każdym napotkanym człowiekiem.

Oczywiście posiadanie rodziny nie wyklucza podróżowania (przykładem jest chociażby inspirująca historia Asi z Somos Dos – samotnie podróżującej po świecie z córeczką), a kariera zawodowa nie uniemożliwia posiadania cudownej rodziny. Najczęściej wszystkie te ścieżki łączą się ze sobą, ale to powinien być Twój wybór i Twoja potrzeba.

Jeżeli chcesz poznać drogę podróżnika, przeczytaj wpis Podróżowanie sposobem na życie – 5 rad

2. Nie porównuj się do innych

Zawsze znajdziesz kogoś bogatszego, piękniejszego, bardziej wpływowego czy szybszego w bieganiu. Bij swoje rekordy, nie innych. I ciesz się swoimi sukcesami.

3. Rozwijaj się każdego dnia

Nie tylko zawodowo, ale i w życiu osobistym. Johann Wolfgang von Goethe powiedział: Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Oglądanie seriali raczej Ci nie pomoże. Wręcz utrudni – zabierze cenny czas, skłoni do porównań, zamiast inspirować do rozwoju już Teraz. Spróbuj przeczytać nową, inspirującą biografię, zapisz się na lekcje salsy, pójdź na jogę,  kurs masażu czy medytacji. Albo przeczytaj dowolny termin w encyklopedii. Może zawsze chciałeś pisać lub rysować? Załóż bloga lub konto na Instagramie i dziel się swoimi dokonaniami. Tu żaden pomysł nie jest zły.

4. Dbaj o zdrowie

Nie można całkowicie oddzielić ciała od ducha. Ciało często daje nam sygnały, że coś niedobrego dzieje się w naszym życiu. Co mówi Twoje ciało?

Czy regularnie ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz?

Jeśli martwisz się sygnałami otrzymanymi od swojego ciała, może zainteresuje Cię wpis 6-tygodniowy program całkowitej odnowy

5. Nie czekaj

Właściwy moment nigdy nie nadchodzi – uwierz mi, ja czekałam kilka lat, by żyć pełnią życia. Zawsze znajdą się jakieś przeszkoda. Dlatego nie zważaj na nie i zacznij realizować marzenia już Teraz. Potrzebujesz inspiracji do marzeń? Zerknij na wpis Moja Lista Marzeń.

6. Żyj tak, abyś niczego nie żałował

Zgadzam się z tym, że bardziej żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy niż to co zrobiliśmy. Więc rób to, co kochasz. Ryzykuj. Nie czekaj na jutro. Zacznij Teraz.

4 lata temu zaczęłam kierować się tą zasadą i przyznam, że dopiero od tego momentu czuję, że naprawdę żyję. Wcześniej moje życie było czekaniem na właściwy moment, który nigdy nie nadchodził. Odkąd wzięłam życie w swoje ręce, dzieją się w nim niezwykłe rzeczy: mieszkam już w piątym kraju, przez 5 miesięcy samotnie podróżowałam po Azji Południowo-Wschodniej, poznałam niesamowitych ludzi, przeżyłam przygody rodem z filmów o Indiana Jonesie, robię to co lubię i niczego nie żałuję.


Powyższe rady wydają Ci się zbyt ogólne?

Oczywiście, to dopiero pierwszy krok.

Przeczytaj kolejne wpisy, które mam nadzieję pomogą Ci być szczęśliwym Tu i Teraz:

Maria Inspires
Maria Inspires
Nazywam się Maria Durczyk. Kocham podróże, ilustrowanie, ludzi. Podróżuję do bliskich i dalekich krajów oraz ku zdrowiu i wewnętrznemu spokojowi.