Jak podróżować w Azji Południowo-Wschodniej?

11 najpiękniejszych miejsc Azji Południowo-Wschodniej
02/01/2020
Najlepsze noclegi w Azji Południowo-Wschodniej
Ranking najlepszych noclegów w Azji Południowo-Wschodniej
08/01/2020

Jak podróżować po Azji Południowo-Wschodniej?

Azja Południowo-Wschodnia jest (poza Singapurem) tanim kierunkiem podróży. W Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, Malezji, Indonezji i Singapurze spędziłam łącznie 5 miesięcy w 2018 roku. Oto kilka moich rad na temat

Jak podróżować w Azji Południowo-Wschodniej?

1. Mapy

Polecam ściągnąć na telefon aplikację Maps.me oraz mapę docelowego kraju podróży. Maps.me pokazuje zdecydowanie lepiej niż np. Google Maps ścieżki i szlaki piesze. Po ściągnięciu GPS działa w trybie offline

2. Noclegi w Azji Południowo-Wschodniej

W większości miejsc w Azji Południowo-Wschodniej (kiedy nie korzystałam z couchsurfingu) nie rezerwowałam wcześniej noclegów – wiele miejsc z tego regionu świata nie ogłasza się w Internecie i to właśnie one są często najtańsze.

Zazwyczaj przed przyjazdem do nowego miejsca sprawdzałam tanie hostele (zaznaczałam je na swojej mapie w telefonie) oraz to, jak daleko od np. centrum miasta znajduje się dworzec autobusowy czy kolejowy, na który miałam przyjechać. Jeśli centrum było oddalone do 1 godziny wędrówki, szłam w tamte okolice z plecakiem i po drodze po prostu zaczynałam pytać o ceny noclegów. W ostateczności mogłam zawsze pójść do sprawdzonego wcześniej w Internecie hostelu.

Było to formą wyzwania – pokochałam negocjowanie.

Uwaga: Przed podjęciem decyzji o zatrzymaniu się w danym hotelu/pensjonacie koniecznie poproście o pokazanie pokoju. Rzeczy takie jak okno w pokoju, moskitiera, względna czystość czy zachodni prysznic nie są standardem w Azji, więc sprawdźcie czy jesteś gotowi na proponowane w danym miejscu warunki, zanim zapłacicie za nocleg.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Ranking najlepszych noclegów w Azji Południowo-Wschodniej

3. Jedzenie w Azji Południowo-Wschodniej

W większości krajów Azji Południowo-Wschodniej zjecie posiłek na ulicy czy w lokalnej restauracji i zapłacicie od 1 do 2,5 amerykańskich dolarów. Jako weganka korzystałam z aplikacji https://www.happycow.net/ . W Azji ze względu na popularny buddyzm jest wiele lokalnych knajpek, które oferują tylko wegetariańskie jedzenie. Zresztą w każdej restauracji możecie też poprosić po prostu o ryż z warzywami.

Uwaga: Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć wegance coś do jedzenia w Azji Południowo-Wschodniej niż np. w Hiszpanii

jedzenie w Indonezji

4. Transport w Azji Południowo-Wschodniej

W Azji bardzo popularne są skutery i motory. Spotkałam wielu podróżników, którzy kupowali np. w Wietnamie motor, by zjeździć na nim cały kraj (sprawdźcie wcześniej czy możecie na nim przekroczyć granicę, gdyż przeważnie jest to nielegalne). Praktycznie w każdym miasteczku możecie też wynająć skuter. Pamiętajcie jednak, że w Azji nie obowiązują nasze europejskie zasady jazdy, radzę przez kilka dni poobserwować ruch drogowy zanim wsiądziecie na jednoślad. Powinniście posiadać międzynarodowe prawo jazdy na motory, by legalnie poruszać się po tamtejszych drogach. Oczywiście większość turystów ignoruje ten obowiązek i jeździ bez ważnych dokumentów.

Uwaga: Podczas swojej podróży widziałam sporo podróżników z ranami i bliznami po wypadkach na skuterach. Na Bali są nawet nazywane „balijskimi tatuażami”, więc zastanówcie się czy chcecie tak ryzykować. Taksówki, a szczególnie skuterowe taksówki są dość a w niektórych krajach nawet bardzo tanie. Sprawdźcie Ubera, a w Indonezji również Grabcara i Gojek (lokalni taksówkarze nie lubią Grabcara i Ubera, więc czasem będziecie musieli udawać, że kierowca jest Waszym lokalnym kolegą).

W Azji pociągi są bardzo tanie (pytajcie o trzecią i drugą klasę – warto zakupić je na kilka dni wcześniej, gdyż dość szybko się rozchodzą). Dostępne są również usługi tanich, lokalnych przewoźników oraz droższe, ale bardzo komfortowych (szczególnie dla niskich osób takich jak ja 😉długodystansowych autobusów z prawdziwymi miejscami do spania. Przyjemnie też czasem rzucić drogi i wybrać łódź.

Oczywiście możecie poruszać się również autostopem, choć nie jest to popularny sposób transportu w Azji i spotkacie się wielokrotnie z niezrozumieniem i długim czasem oczekiwania, gdyż „lokalsi” nie będą mieli pojęcia o co Wam chodzi.

5. Pieniądze w Azji Południowo-Wschodniej

Polecam korzystać w podróży z karty wielowalutowej np. Revolut, dzięki której nie będziecie musieli się martwić wysokimi kosztami przewalutowań. Radzę zabrać ze sobą 200-300 amerykańskich dolarów (wyprodukowanych po 2013 roku i w bardzo dobrym stanie, gdyż niektóre kantory nie przyjmą Wam wymiętych banknotów) na wszelki wypadek, gdybyście nie znaleźli w jakiejś małej wiosce bankomatu. W niektórych krajach (np. w Tajlandii) obowiązują stałe, narzucone przez rząd opłaty, za każdą wypłatę z bankomatu. Za to w innych krajach banki same narzucają swoją prowizję – warto sprawdzić w kilku miejscach wysokość tych opłat.

money in Laos

6. Bezpieczeństwo w Azji Południowo-Wschodniej

Praktycznie w każdym miejscu (poza poruszaniem się w ruchu ulicznym, który jest tu kompletnie szalony 😉 w Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, Malezji, Indonezji i Singapurze czułam się całkowicie bezpieczna. Korzystałam z couchsurfingu, jeździłam wielokrotnie autostopem.

Należy uważać za to na niebezpieczne drogi oraz naturę. Przeczytaj artykuł Węże – bezpieczeństwo w dżungli Azji Południo-Wschodniej

7. Negocjuj

Negocjuj, negocjuj, negocjuj – „lokalsi” widząc Twoją białą twarz zdecydowanie zawyżą kwotę za swoje artykuły. Możesz zacząć negocjacje już od 1/3 pierwotnej ceny.

8. Co zabrać ze sobą w podróż na koniec świata?

Podróżuj lekko, większość rzeczy możesz zakupić na miejscu. Pamiętaj, że wszystko to będziesz musiał dźwigać na swoich barkach. Polecam mój artykuł Niezbędnik podróżnika – Co zabrać ze sobą w podróż? , by dowiedzieć się więcej.


Już wiesz jak podróżować w Azji Południowo-Wschodniej.

Dalej obawiasz się czy sobie poradzisz? A może nie wiesz co zrobić przed wyjazdem – przeczytaj: Jak przygotować się do wyjazdu?

Powiązane wpisy:

Maria Inspires
Maria Inspires
Nazywam się Maria Durczyk. Kocham podróże, ilustrowanie, ludzi. Podróżuję do bliskich i dalekich krajów oraz ku zdrowiu i wewnętrznemu spokojowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *