Jak przygotować się do wyjazdu?

Co zabrać ze sobą w podróż?
Niezbędnik podróżnika – Co zabrać w podróż?
09/01/2020
meksykańskie guacamole idealne Meksyk przepis recipie
Meksykańskie Guacamole idealne
13/01/2020

Co powinniśmy zrobić przed krótszym wyjazdem czy podróżą na koniec świata? Co załatwić wcześniej i co zabrać ze sobą?

Radzę dać sobie na spokojne przygotowania około 2 miesiące.

Jak przygotować się do wyjazdu? – krok po kroku:

  • Dokumenty

Pozamykaj swoje sprawy w kraju zamieszkania (jeśli jedziesz na dłużej: wypowiedz umowę o pracę,  telefon, wynajem mieszkania; upoważnij członków rodziny do załatwiania spraw urzędowych w razie konieczności). Przygotuj niezbędne do podróży dokumenty (tj. paszport ważny minimum 6 miesięcy od wjazdu do ostatniego kraju). Zeskanuj je wszystkie i wyślij do siebie na maila (przydadzą się w razie kradzieży lub zgubienia oryginału).

  • Szczepienia

Przed wyjazdem na inny kontynent zrób research lub udaj się do najbliższego Centrum Szczepień i Medycyny Podróży. Sprawdź na jakie choroby, powinieneś zaszczepić się przed wyjazdem (zacznij najpóźniej miesiąc wcześniej). Ja przed swoją wyprawą do Azji Południowo-Wschodniej zaszczepiłam się na żółtaczkę typu A, dur brzuszny, cholerę, wściekliznę (gdyż spędziłam miesiąc w tajskiej dżungli) i japońskie zapalenie mózgu.  

Uwaga: Szczepionki nie są obowiązkowe w większości krajów, ale zalecane. Dla spokoju ducha warto o to zadbać, nawet jeśli wiąże się to z wysokimi kosztami. Przyznam, że przed podróżą do Azji wydałam ponad 2000 zł tylko na nie.

  • Ubezpieczenie

Tak jak szczepionki, ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale nie sądzę, aby ktokolwiek z Was chciał narazić swoją rodzinę na wysokie koszty leczenia i transport medyczny. Przeważnie podróżuję i ubezpieczam się w Hestii (która nie płaci mi za reklamę 😉 – piszę o tym tylko dlatego, że dwukrotnie w swoich podróżach zepsułam okulary i nie miałam problemu z odzyskaniem kosztów zakupu nowej pary właśnie z tym ubezpieczycielem).

  • Spakuj się jak najlżej

Polecam artykuł Niezbędnik podróżnika – Co zabrać ze sobą w podróż? , by dowiedzieć się więcej.

  • Bilety lotnicze

Jeśli będziesz podróżować więcej niż 2-3 miesiące, warto poczekać z zakupem biletu powrotnego na później. Bilety są najtańsze właśnie na około 2 miesiące do 2 tygodni przed wylotem. Poza tym plany się zmieniają i może warto będzie zostać tydzień lub dwa dłużej w danym miejscu?

Polecam stronę https://www.kiwi.com/pl/ do szukania tanich połączeń lotniczych.

  • Pisz pamiętnik/blog

Rozważ pisanie pamiętnika z podróży czy bloga. Będzie to niezwykła pamiątka, do której chętnie wrócisz za jakiś czas.

  • Załóż kartę międzywalutową

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele takich kart. Zamiast płacić za wielokrotne przewalutowania, wybierz kartę dla siebie i spokojnie korzystaj z bankomatów na całym świecie po najniższych kosztach. Ja używam Revolut.

Maria Inspires
Maria Inspires
Nazywam się Maria Durczyk. Kocham podróże, ilustrowanie, ludzi. Podróżuję do bliskich i dalekich krajów oraz ku zdrowiu i wewnętrznemu spokojowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *