Podróżowanie sposobem na życie – 5 rad

jak być szczęśliwym how to be happy
Jak być szczęśliwym?
16/01/2020
6-tygodniowy program całkowitej odnowy be better programme
6-tygodniowy program całkowitej odnowy
16/01/2020
Show all

Podróżowanie sposobem na życie – 5 rad

podróżowanie sposobem na życie - 5 rad - travel as a way of living

Wyobraź sobie, że codziennie rano budzisz się w domku przy plaży. Na śniadanie idziesz do małej, lokalnej restauracji. Dziś indyjskiej, jutro tajskiej. Kilka godzin pracujesz albo nie pracujesz i przeżywasz przygody rodem z filmów o Indiana Jonesie. Wieczory spędzasz oglądając zachód słońca, pijąc świeże, owocowe koktajle, a potem tańcząc salsę. Szum fal kołysze Cię do snu. Kiedy znudzi Ci się morze, przenosisz się w góry, potem nad wielką rzekę. Życie idealne? Może być Twoim udziałem.

Czy można żyć wiecznie podróżując? Oczywiście. Czy jest to życie dla każdego? Zdecydowanie nie. Wymaga wielu wyrzeczeń, dyscypliny i odwagi. Czasem jest to życie dość samotne. Rodzina będzie się martwić, znajomi będą Ci zazdrościć.

Jeśli chciałbyś, aby podróżowanie było Twoim sposobem na życie, zerknij czy poniższe rady nie naprowadzą Cię na właściwe tory.

Podróżowanie sposobem na życie – 5 rad:

1. Jak zarobić na podróże?

  • Jeśli znasz angielski i nie boisz się pracy poniżej swoich kwalifikacji, może spróbuj zostać kelnerem, barmanem lub pokojówką w hotelu na odludziu w Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Twój pracodawca za miejsce do spania i wyżywienie (warunki często nie są najlepsze, ale kilka miesięcy spokojnie wytrzymasz), pobierze z Twojej pensji zależnie od miejsca około 40 funtów brytyjskich lub 100 euro tygodniowo. Zakładając, że nie będziesz rozrzutny, możesz oszczędzić około 1000 euro/funtów miesięcznie. Zostań w hotelu na cały sezon (przeważnie od początku kwietnia do końca września lub października), a na twoim koncie będzie już czekała kwota około 25 000 zł  (lub więcej, jeśli będziesz bardziej oszczędny i zdecydujesz się pracować ponad 40 godzin tygodniowo).

W ciągu jednego roku pracy w Szkocji (w tym 6,5 miesiąca w hotelu na odludziu w Szkocji) udało mi się zaoszczędzić 35 000 złotych, co pozwoliło mi cały kolejny rok nie pracować i po prostu podróżować.

  • Możesz też znaleźć dobrze płatną pracę w korporacji i odkładać na dłuższe podróże. Zrezygnuj z drogich ubrań, przerzuć się na rower lub komunikację miejską, ogranicz wyjścia do restauracji i alkohol w pubach. Stań się łowcą okazji, szukaj darmowej rozrywki, nie wydawaj pieniędzy ponad absolutne minimum. Wytrzymaj tak kilka miesięcy do roku i pieniądze na długą podróż będą już Twoje.

2. Praca w podróży:

  • Jeżeli Twój zawód jest związany głównie z pracą na komputerze, zorientuj się, czy nie mógłbyś zostać cyfrowym nomadem i pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Oczywiście nie ma rzeczy, których nie mógłbyś się nauczyć. Możesz przecież zmienić zawód i zostać wirtualną asystentką czy programistą. Jeśli interesuje Cię praca zdalna, ale nie wiesz jaki zawód powinieneś wybrać zerknij tutaj https://www.cyfrowinomadzi.pl/category/praca-zdalna/zawody/
  • Lubisz pracę z ludźmi i znasz dobrze język angielski? Pomyśl o pracy nauczyciela języka angielskiego w Tajlandii czy Chinach. Najlepiej, gdybyś był native speakerem lub posiadał certyfikat językowy, ale w mniejszych miejscowościach nie jest to konieczne.
  • w artykule 8 sposobów na tanią przeprowadzkę za granicę znajdziesz wskazówki na temat możliwości zostania nianią/au-pair oraz wiz working holiday do Austarlii, Kanady, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.
  • A może załóż bloga, konto na Youtube i Instagramie i po kilku latach zacznij żyć już ze swoich podróży. Polecam artykuł Karola Lewandowskiego z Busem przez Świat – 21 sposobów na zarabianie na podróżach.

3. Wolontariat – podróżowanie za grosze

  • Możesz zacząć od europejskiego wolontariatu długoterminowego (jeśli nie skończyłeś 30 lat). Unia Europejska zapłaci za wszystkie Twoje podstawowe potrzeby. Dorzuci też kieszonkowe. Sprawdź swoje opcje na https://eks.org.pl/
  • Albo zainwestuj 20 euro na helpx.net (konto premium jest ważne 2 lata) lub 42 dolary amerykańskie i załóż konto na workaway.info (1 rok). Stwórz interesujący profil, dodaj uśmiechnięte zdjęcia, a następnie skontaktuj się z kilkoma ciekawymi hostami spośród tysięcy z całego świata. Zazwyczaj za około 25 godzin pracy tygodniowo (np. w hostelu,  na farmie, pomagając rodzinie), otrzymasz miejsce do spania i wyżywienie (lub częściowe wyżywienie). Tu nie ma ograniczeń wiekowych. U niektórych hostów możesz zostać miesiąc, u innych tydzień albo nawet rok. Helpx i workaway bardzo pomagają oszczędzać w podróży ? i są niezwykle ciekawym doświadczeniem. Może zainteresuje Cię wpis Moje doświadczenia z HelpX-em

4. Couchsurfing

Jeśli jesteś towarzyski, lubisz poznawać nowych ludzi, nie masz wysokich wymagań co do noclegu, to zastanów się nad couchsurfingiem. Kanapy wielu cudownych ludzi, już czekają na Ciebie w Wietnamie czy Dublinie

5. Minimalizm

Pod względem ilości posiadanych przedmiotów, podróżowanie nie jest drogie. Będąc ciągle w drodze nie możesz ciągnąć za sobą ciężarówki ubrań, książek i sprzętów. Jeśli zdecydujesz się na takie życie, będziesz musiał zostać minimalistą. Wszystko co posiadasz, powinno zmieścić się w niezbyt ciężkim plecaku. Przyznam, że to mocno wyzwalające doświadczenie. Jesteś na nie gotowy?


Jakim podróżnikiem jestem ja?

Takim, który szuka możliwości.

Byłam wolontariuszką w ramach wolontariatu europejskiego przez 9 miesięcy w Rumunii na przełomie 2015/2016 roku. Autostopem zwiedziłam prawie całe Bałkany. Wróciłam do pracy do Polski na 4 miesiące. W trakcie 2-tygodniowego urlopu w Szkocji spróbowałam helpx’u w lokalnym hostelu. Rzuciłam  pracę, wróciłam do Szkocji, gdzie pracowałam jako kelnerka, asystentka osób niepełnosprawnych i pokojówka w hotelu w małej miejscowości nad morzem. Oszczędzałam cały rok (nie skrajnie – w tym czasie zwiedziłam praktycznie całą zachodnią Szkocję). Wróciłam do Polski na 2 miesiące, by przygotować się do mojej pierwszej „podróży życia”. 5 miesięcy podróżowałam sama po Azji Południowo-Wschodniej. Odwiedziłam rodzinę, ruszyłam do Hiszpanii. Skorzystałam z couchsurfingu, przeszłam w ponad miesiąc Camino del Norte, znów w ramach helpx’u pomagałam 2 tygodnie hiszpańskiej, ekologicznej i wegetariańskiej rodzince. Podróżowałam po Portugalii. Poleciałam do Irlandii – zostałam na 2 miesiące wolontariuszką w centrum ekologicznym, 10 godzin tygodniowo dorabiałam jako kelnerka. Przez kolejne 3,5 miesiąca opiekowałam się starszą Irlandką jako live-in carer. Wróciłam do Polski (trzeci raz do tej samej pracy w centrum młodzieżowym) na 9 miesięcy. Poznałam pewnego Meksykanina i od 1,5 miesiąca mieszkam w Guadalajarze. Co czeka mnie dalej? Nie wiem, ale już nie mogę się doczekać ?.


Czy podróżowanie jest Twoim sposobem na życie? Jakim podróżnikiem jesteś Ty? Lub jakim chciałbyś się stać?

Chętnie przeczytam o tym w komentarzach poniżej.


Polecam również moje inne artykuły:

Maria Inspires
Maria Inspires
Nazywam się Maria Durczyk. Kocham podróże, ilustrowanie, ludzi. Podróżuję do bliskich i dalekich krajów oraz ku zdrowiu i wewnętrznemu spokojowi.