Węże – bezpieczeństwo w dżungli Azji Południo-Wschodniej

Najlepsze noclegi w Azji Południowo-Wschodniej
Ranking najlepszych noclegów w Azji Południowo-Wschodniej
08/01/2020
Co zabrać ze sobą w podróż?
Niezbędnik podróżnika – Co zabrać w podróż?
09/01/2020

Podczas mojego miesięcznego wolontariatu w Our Land Wildlife Reserve  w prowincji Kanchanaburi w Tajlandii w 2018 roku dużo się nauczyłam na temat przyrody Azji Południowo-Wschodniej. Jej piękna oraz niebezpieczeństw. Jednym z największych zagrożeń czyhających na podróżnika są węże.

Our Land udostępnia swoją ziemię dzikim słoniom, aby bezpiecznie mogły dostać się do rzeki Khwae Yai i napić z niej wody lub zaczerpnąć kąpieli. Miejsce to jest również Centrum Pomocy Wężom. Vijo – współzałożyciela Our Land – można nazwać „zaklinaczem węży”. W dużych miastach takich jak Bangkok straż pożarna odpowiada na wezwania mieszkańców dotyczących gadów w ogródku lub domu. Na prowincji pomagają ochotnicy tacy jak Vijo. Łapią węża a następnie wypuszczają go w bezpiecznym miejscu np. parku narodowym. Miałam przyjemność uczestniczyć w jednej akcji ratunkowej kobry królewskiej, która zadomowiła się pod domem pewnego tajskiego rolnika.

Z ponad 200 węży występujących w Azji Południowo-Wschodniej, 60 z nich jest śmiertelnie jadowitych. 30 występuje na lądzie, 30 w wodzie. Na te ostatnie nie ma dostępnego antidotum, gdyż ludzie nie mają z nimi wielkiego kontaktu.

Jak poruszać się bezpiecznie po dżungli?

Węże nie słyszą, ale czują wibracje. Niektórzy zatem uważają, że należy tupać prze całą drogę. Wyobrażasz sobie jednak tupać przez 3 godziny lub więcej? No właśnie. Co więc należy zrobić? Znajdź długi kij i uderzaj w ziemię przed sobą, możesz też szurać – przesuwać kijem lekko na prawo, a następnie na lewo. Wąż powinien się odsunąć. W najgorszym razie zaatakuje kij a nie Twoją nogę.

Czego nie robić, gdy ukąsi Cię wąż?

  • Absolutnie nie nacinaj rany i nie próbuj wysysać jadu. Przeważnie zrobi to ktoś inny i osoba nam pomagająca może przez drobne ranki w jamie ustnej lub w układzie pokarmowym, sama może paść ofiarą Twojego ukąszenia. Poza tym myślisz, że można wyssać szczepionkę z własnego ciała? Nie.
  •  Nie stosuj opaski uciskowej. Jeżeli nie masz szpitala pod ręką, to po godzinie ze względu na brak tlenu, obumrą Ci tkanki i Twoja kończyna będzie musiała być amputowana. Ponadto, nawet jeśli szpital jest blisko, po otwarciu opaski zakażona krew bardzo szybko przemieści się po całym ciele, co jest naprawdę niebezpieczne dla Twojego organizmu.

Co zrobić, gdy ukąsi Cię wąż?

Po pierwsze nie panikuj. Jest szansa, że wąż nie był jadowity. Poza tym mogło to być tak zwane „suche ukąszenie”. Wąż produkuje jad od 24 godzin do kilku dni. Jeśli nie planuje Cię zjeść (jadowite  węże są zazwyczaj za małe by połknąć człowieka), to może nie chcieć marnować cennego jadu. Bez niego jest dość bezbronny, poza tym nie może wtedy polować.

Jeśli jednak do Twojego krwioobiegu dostała się trucizna, to od tego momentu masz 1,5 do 2 godzin (mowa o jadowitych wężach Azji Południowo-Wschodniej) na dostanie się do szpitala i przyjęcie antidotum. Jeżeli zastosujesz poniższą technikę, dasz sobie dodatkowo 10-15% więcej czasu.  Będziesz potrzebował 2 długich kawałków bandaża uciskowego, patyka do usztywnienia ukąszonej ręki lub nogi (przeważnie to te 2 części ciała są najbardziej narażone, gdyż albo postawimy nogę lub rękę tam gdzie nie powinniśmy) oraz chusty/bluzy do zrobienia temblaka (w wypadku ręki).  

  1. Aby spowolnić przepływ krwi i rozprzestrzenianie się jadu, obwiń np. rękę bandażem uciskowym – tak byś go czuł, ale nie za mocno, aby nie odciąć całkowicie przepływu krwi.
  2. Przyłóż patyka, by usztywnić zranioną kończynę.
  3. Obwiń go drugim kawałkiem bandaża uciskowego.
  4. W wypadku ręki załóż temblak. W wypadku nogi, najlepiej aby ktoś Cię niósł (chcemy, aby krew krążyła jak najwolniej).
  5. Udaj się do najbliższego szpitala jak najszybciej.

Oczywiście nie wiesz czy ugryzł Cię jadowity wąż, więc dla bezpieczeństwa po każdym ukąszeniu postępuj jak wyżej.

Uwaga: Wpis ten dotyczy węży Azji Południowo-Wschodniej. W innych rejonach świata występują inne gatunki tych gadów, co oznacza, że ich jad może działać szybciej (jad grzechotnika zabija człowieka nawet w 30 minut!) i należy postępować w odmienny sposób niż ten opisany powyżej.


Oczywiście ten wpis nie powinien Cię zniechęcić do podróżowania! Chcę jedynie, abyś cieszył się zdrowiem i był bezpieczny podczas Twojej wyprawy.

Może zainteresują Cię również poniższe artykuły:

Z jakimi ciekawymi przedstawicielami świata zwierząt spotkałeś się w swoich podróżach? Podziel się tym w komentarzach poniżej 😉.

Maria Inspires
Maria Inspires
Nazywam się Maria Durczyk. Kocham podróże, ilustrowanie, ludzi. Podróżuję do bliskich i dalekich krajów oraz ku zdrowiu i wewnętrznemu spokojowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *